Szwajcarski rząd planuje rozbudować krajową infrastrukturę kolejową na obszarach podmiejskich i zainwestować w budowę dziewięciokilometrowego tunelu na jednej z najczęściej uczęszczanych tras – Lozanna-Genewa. Inwestycje mają pochłonąć bagatela 2,6 mld CHF. Wniosek o dofinansowanie jest już w parlamencie.
Tunel zamiast trzeciego pasa
Jak zapowiedział minister transportu Albert Röst tunel na trasie Lozanna-Genewa ma powstać między Morges i Perroy. Ma być on alternatywą dla planowanego wcześniej trzeciego pasa. W przeciwieństwie do niego, nie będzie on oznaczał trudnej budowy na gęsto zaludnionym obszarze.
Ponadto, zdaniem przedstawicieli rządu, powinny pojawić się zmiany w planie rozbudowy tunelu bazowego Lötschberg. Zakładają one pojawienie się dwóch torów na odcinku całego tunelu, a nie, jak pierwotnie zakładano, jedynie na jego części.
Dofinansowanie trwających inwestycji kolejowych
Włodarze zapowiedzieli, że w puli 2,6 mld CHF znalazła się przestrzeń na dofinansowanie trwających inwestycji kolejowych, które z różnych przyczyn zostały opóźnione. Pod dyskusję zostały poddane plany zmierzające ku dofinansowaniu trwających prac nad tunelem Brüttener, rozbudową stacji Stadelhofen w Zurychu czy też w Genewie i Olten.
Długoterminowa strategia kolejowa – podmiejskie stacje mają zyskać na jakości
Działania rządu nie zamknęły się na złożeniu wniosku do parlamentu o uzyskanie wspomnianego dofinansowania. Dodatkowo zatwierdził on długoterminową strategię kolejową. Cel: poprawa jakości połączeń między poszczególnymi aglomeracjami miejskimi. Priorytetem są usługi świadczone przez regionalne linie linie S-Bahn, jak również modernizacja podmiejskich stacji kolejowych.