Praca w Szwajcarii to nie lada gratka dla każdego Polaka, który liczy na polepszenie stopy życiowej w bonusie z życiem w kraju o pełnej autonomii. Zanim jednak będzie to możliwe, należy dopełnić kilku formalności. Sprawdź, o jakich mowa.
Co musisz wiedzieć o zezwoleniu na pobyt i pracę w Szwajcarii
Jako obywatel jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, przez pierwsze trzy miesiące masz prawo do swobodnego przemieszczania się na terenie Szwajcarii. Musisz jednak pamiętać o tym, że po przyjeździe Twoim obowiązkiem będzie rejestracja w urzędzie gminy, w której się zatrzymasz. Jeśli po wspomnianych 90-dniach zdecydujesz, że chcesz zostać w kraju Helwetów, musisz ponownie zgłosić się do urzędu. Tym razem w celu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt oraz pracę.
Krótkoterminowe i długoterminowe pozwolenia na pobyt i pracę w Szwajcarii
Na terenie Szwajcarii obowiązują zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe pozwolenie na pobyt.
● Pozwolenie L – uzyskując je masz prawo do podjęcia pracy na terenie całej Szwajcarii przez nie dłużej niż 364 dni.
● Pozwolenie B – uprawnia Cię do pracy i pobytu przez 5 lat. Co ważne – nie musisz każdego roku go przedłużać.
● Pozwolenie C – uzyskując je stajesz się rezydentem, co oznacza, że masz prawo do osiedlenia się na terenie Szwajcarii bezterminowo.
Załatwienie formalności związanych z uzyskaniem stosownych zezwoleń nie będzie możliwe bez przedłożenia stosownych dokumentów. W praktyce mowa o takich jak: umowa o pracę, kopia umowy najmu nieruchomości, dowód osobisty, zdjęcie paszportowe. Gdzie się z nimi udać? Do urzędu miasta, w którym aktualnie przebywasz. Pamiętaj o tym, że wszystkie wymienione muszą być aktualne. Jeśli tego nie dopilnujesz, to musisz się liczyć z tym, że urzędnik nie przyjmie złożonego wniosku. Szczegółowe informacje na temat pozwoleń i przebiegu wszystkich procesów związanych z załatwianiem formalności znajdziesz tu:
Pozwolenie na pracę i pobyt w Szwajcarii – co warto wiedzieć?