Szwajcarski system podatkowy różni się od obowiązującego w Polsce. Każdy Polak posiadający status rezydenta, jest zobowiązany do rozliczenia się z tutejszym Urzędem Skarbowym tak samo, jak obywatel Szwajcarii. A co z osobami, które nie posiadają zezwolenia na stały pobyt?
Podatki w Szwajcarii: federalne i kantonowe
Podatek federalny ma charakter progresywny i jest pobierany przez rząd. Każdy obywatel Szwajcarii jest nim objęty, a o wysokości decyduje kwota osiąganych dochodów (nie może jednak przekroczyć 11,5%).
Kolejnym podatkiem, niezależnym od federalnego jest podatek kantonowy – podzielony pod względem wysokości stawki podatkowej (kantony wschodnie i zachodnie).
Polacy posiadający status rezydenta (pozwolenie C), zobowiązani są do opłacania podatku dochodowego Einkommensteuer.
Biorąc pod lupę podatki gminne, jak sama nazwa wskazuje, obowiązują na terenie gmin. Podobnie jak w przypadku kantonowych – stawki w poszczególnych, mogą się od siebie różnić.
Polacy, a podatki u źródła
Polscy obywatele, którzy nie otrzymali pozwolenia C, a przebywają na terenie Szwajcarii krócej niż sześć miesięcy, zobowiązani są do płacenia podatku Quellensteuer, czyli u źródła. Wysokość jego stawki jest zależna od danego kantonu. Należy jednak mieć na uwadze to, że podatek ten nie obejmuje jedynie stawek kapitałowych. Uwzględniane są w nim także między innymi świadczenia ubezpieczeniowe, wygrane na loterii czy też renty i emerytury.
Szczegółowe informacje dotyczące szwajcarskiego opodatkowania, w tym obowiązującego Polaków można znaleźć tu: