Uzyskanie obywatelstwa niesie ze sobą wiele korzyści zwłaszcza dla Polaków, którzy mieszkają i pracują w Szwajcarii od dłuższego czasu. Przejście przez cały proces nie należy do najłatwiejszych. Istnieje kilka sposobów na to, aby wejść w posiadanie szwajcarskiego paszportu. O jakich mowa? Sprawdźmy.
Szwajcarskie obywatelstwo – naturalizacja
Każdy obcokrajowiec, w tym również Polak, może starać się o szwajcarskie obywatelstwo. Musi jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, należy mieszkać na terenie kraju Helwetów nie krócej niż 10 lat. Ponadto trzeba również posiadać status rezydenta (pozwolenie typu C). Warto pamiętać o tym, że w przypadku osób w wieku od 8 do 18 lat pobyt przeliczany jest nieco inaczej – każdy rok liczy się podwójnie.
Obywatelstwo Szwajcarii – uproszczona naturalizacja
Nie w każdym przypadku wymaga się od cudzoziemca, aby ten przed złożeniem odpowiedniego wniosku mieszkał w Szwajcarii przez 10 lat. Droga do szwajcarskiego paszportu może być nieco krótsza. Dotyczy to m.in. osób, które są w związku małżeńskim z obywatelem tego kraju od przynajmniej 3 lat i mieszkają w Szwajcarii łącznie przez 5.
Istnieją również inne ścieżki prowadzące do szwajcarskiego paszportu. Więcej informacji na blogu mojaszwajcaria.com.