Nie wszystkie drzewa wykazują taki sam wpływ na poprawę jakości powietrza w miastach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Federalny Instytut Technologii w Lozannie (EPFL).
Zaskakujące wyniki badań szwajcarskich naukowców
Drzewa odgrywają istotną rolę w równoważeniu ciepła na obszarach miejskich. Posiadają one zdolności do pochłaniania drobnych cząsteczek z atmosfery. Niektóre gatunki emitują jednak biogenne lotne związki organiczne, które wchodząc w reakcję np. ze spalinami, produkują ozon. Wykazuje on szkodliwe działanie nie tylko dla środowiska, ale również dla ludzi i zwierząt.
Donato Kofel, odpowiadający za badanie, był szczerze zaskoczony jego wynikiem. Jak przyznaje w komunikacie prasowym, nie spodziewał się, że drzewa w określonych warunkach mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w miastach.
Dęby szkodliwe dla środowiska?
Jedną z najciekawszych obserwacji Kofela jest wpływ niektórych gatunków dębu na jakość powietrza. Okazuje się, że charakteryzują się one jednym z najwyższych wskaźników emisji wcześniej wspomnianych biogennych związków organicznych (BVOC).